понеділок, 13 березня 2017 р.

навчання грамоти буква "зе" 1 клас



Черкаська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Черкаської міської ради,
Черкаської області
вчитель
Лазоренко Світлана Олександрівна
ВІДКРИТИЙ УРОК МАЙСТЕР - КЛАС
14.12.2016 р.
Українська мова (навчання грамоти: читання)
Підручник: Вашуленко М.С., Вашуленко О.В. Буквар
Тема. Звуки [з], [з′]. Буква З,з («зе»). Відпрацювання літературної (дзвінкої) вимови слів з виучуваними звуками. Робота з омографами і фразеологізмами (без уживання терміна). Заучування скоромовки. (с. 72 – 73)
Мета: формувати компетентність вміння вчитися: організовувати своє робоче місце; формувати громадянську компетентність: бережливе ставлення до природи, до людей, до самого себе; формувати предметну комунікативну компетентність: ознайомити учнів з буквою З, з  «зе», її назвою та звуковим значенням; навчити дітей правильно артикулювати звуки [з], [з′]; вправляти в читання складів та слів з буквою «зе»; збагачувати активний словник учнів; розвивати їх уважність, спостережливість, мовне чуття; виховувати любов до природи, бажання вести активний відпочинок, залучати до гри на свіжому повітрі взимку рідних.
Обладнання: презентація, таблиця «Стіна слів», таблиця «Буква З, з», складова таблиця; картка з літерою «зе»; фішки для побудови звукових моделей слів; музичний запис пісні; іграшка «Зима»; модель мікрофона; портфелик загадок; таблиця «Будинок звуків» дидактичний матеріал: сигнальні картки; умовні позначки, паперові сніжинки  та модель м’ячика – сніжка.
Тип уроку: комбінований
Основні терміни: звук дзвінкий, глухий; буква; звукова модель, слово, речення
Хід уроку
1.     Організація класу
1.1.         Привітання з вчителем, гостями на уроці.
1.2.         Очікування від уроку. Вправа «Мікрофон».
2.     Повторення вивченого матеріалу
2.1.         Конкурс «Кращий скоромовець» (за вивченими на попередньому уроці скоромовками).
2.2.         Гра «Вітер – пустунець»: відновити слова. Парна робота. Вправляння у дзвінкій вимові приголосних дзвінких в кінці слова.
ДІД      САД       ДЕРЕВО

2.3.         Розвиток зв’язного мовлення: складання речень з словами попереднього завдання. Вправа «Додай слово, повтори».
Вчитель говорить перше речення, що складається із двох слів. Учень повторює ці слова, додавши власне слово і т.д.
3.     Повідомлення теми і завдань уроку ( види майбутніх завдань подаються у вигляді малюнків)
-         Сьогодні ми з вами попрацюємо над вивченням нових звуків та ознайомимося із буквою, якою вони позначаються на письмі; учитемось  організовувати власну роботу так, щоб не втрачати жодної хвилини, попрацюємо з новими словами, доповнимо «Стіну слів» «цікавими» словами; побуваємо у замку звуків; з’ясуємо чи корисний активний зимовий відпочинок.
4.     Вивчення нового матеріалу
4.1.         Відгадування загадок з «Портфелик загадок».
1)    Посивіла вона, бо вже дуже стара,
Часом тиха бува, до всіх добра така,
Хто ж розсердить її – заспіва не тії,
Холод з рота несе, сивиною трясе (Зима) (Демонстрування ляльки – зими, як гості на уроці)
2)    Хто малюнок уночі на вікні зробив мені? (Мороз)
4.2.         Виділення початкового та кінцевого звуків у словах відгадках (слайд презентації)
4.3.         Артикуляція звуків [з], [з′], визначення їх за звучанням. Вправа «Замок звуків».
4.4.1.  Вправляння у дзвінкій вимові складів. Гра «Ліпимо сніжку»:
Вчитель показує картку азбуки з голосним, а учні утворюють склад, вимовляючи його дзвінко та тихо: за – са; зу – су; зи – си; зі – сі;  Роблять висновок про дзвінке звучання дзвінких приголосних звуків: зи – си; зо – со; зе – се; зу – су.
4.4.2.  Чистомовка. Повторення останнього складу
Вибігла коза – за - за – за.
Привели козу – зу – зу – зу.
Приїхали вози – зи – зи –зи.
Ведмідь в берлозі  - зі – зі – зі.
4.4.3.  Підбір слів із звуками [з], [з′] в різних позиціях (слайд презентації)
4.4.         Звуковий аналіз слів «зима», «мороз». Викладання із фішок для моделювання звукової моделі слів. (Два учні працюють біля дошки)
4.5.         Гра «Впіймай звук» (оплесками)
Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі.
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело згори.
4.6.         Вправа методики ТРВЗ «Добре – погано» з використанням моделі сніжка.
-         Зима це добре чи погано?
4.7.         Знайомство з літерою «З,з».
4.7.1.  Аналіз букви, порівняння великої та малої літер (таблиця).
4.7.2.  Асоціації у графічному позначенні літери «зе».
На осоння змій повзе,
Вигнувсь він як буква «зе»,
Буква «зе», як цифра три,
Щоб завчити, повтори.
4.7.3.  Визначення її місця в азбуці.
4.7.4.  Друкування літери «З, з» в зошиті. Визначення «королеви».
4.8.         Робота з таблицею складів: читання складів за вчителем «луною»;
4.9.         Синтезування пропущених складів індивідуально.

а
о
у
и
і
е
з
за
аз
зо
оз



зе
ез
с


су
ус

сі
іс

зв
зва





св


сву


све
зн




зні

сн
сна


сни



ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(мелодія пісні «Білим снігом землю замело» з рухами)
5.     Робота з Букварем.
5.1.         Читання в парах «будиночків» складів.
5.2.         Читання «ланцюжком» слів на зіставлення звуків [з], [з′] та [с], [с′].
5.3.         Вправляння у дзвінкій вимові звуків [з], [з′] у словах «віз», «візок», «возити».
5.4.         Лексична робота: читання колонок слів, порівняння змістового значення слова при зміні літери (у вимові – звука).
5.5.         Читання речень: лексична робота над їх змістом, порівняння вимови глухого та дзвінкого приголосного в середині слова.
5.6.         Робота з «Стіною» слів над омографами (слайд, таблиця)
5.7.         Робота в групах над фразеологізмами с. 72. Аналіз роботи груп.(слайд)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(звукове моделювання слів рухами)
5.8.         Робота над текстом «Весела зима» методом «Щоденні 5».
1)    Робота в групах «Читаю вголос – слухаю». (попередньо вчитель визначив тих, хто читає) або читаю собі сам. Завдання: запам’ятати імена дітей
2)    Перевірка на первинне сприймання.
-         Назвіть імена дітей.
3)    Словникова робота (слайд): тлумачення слів, стіна слів. «Чому так кажуть?»
килим снігу    морозні візерунки      замурував у лід
4)    Читання «буксиром» за вчителем.
5)    Читання окремими учнями речень. Складання питань до прочитаного речення.
6)    Гра «Продовж читати» на орієнтацію учнів у тексті.
7)    Розвиток усного зв’язного мовлення: робота з ілюстрацією підручника: Що відбувається?
8)    Вправляння у читанні тексту: вправа «читання в парі», «гра «Вовк – заєць», «хто швидше».
5.9.         Опрацювання скоромовок с. 73.
1)    Слухання скоромовок.
2)    Словникова робота.
3)    Заучування скоромовок
5.10.    Гра «Віднови речення» (слайд)








За
 

озеро
 

селом
 

 
            
6.     Підсумок уроку: рефлексія: Поділися враженнями з Зимою (лялька) від уроку.

Немає коментарів:

Дописати коментар