середа, 20 грудня 2017 р.

Хліб на столі - щастя на Землі 2 клас







Урок - проект. Хліб на столі - щастя на Землі

Місячник педагогічної майстерності в школі
20.12.2017 р.
Урок - проект
Тема. Хліб на столі – щастя на землі. Т. Коломієць «Хліб». Робота з ілюстраціями
Мета: формувати компетентність вміння вчитися: орієнтуватися в часі та берегти його; організовувати своє робоче місце; формувати загальнокультурну компетентність: особливості національної і загальнолюдської культури в побутовій і культурно – дозвіллєвій сфері; формувати здоров’язбережувальну компетентність: дбайливе ставлення до свого здоров’я: здорове харчування; компетентність ІКТ: вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел,  користуватися різноманітною довідковою літературою; формувати соціальну компетентність: продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі  та команді, використовувати різні ролі й функції в колективі, проявляти ініціативу, підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими; формувати предметну компетентність: удосконалити навички читання та усного переказу твору описового змісту; закріпити уміння виділяти головну думку твору; розширювати та збагачувати словниковий запас школярів; розвивати увагу, пам'ять, мислення; виховувати бережне ставлення до хліба.
Обладнання: хліб на столі, ілюстрації до теми уроку; презентація «Хліб», назви груп, питання для відповідей за змістом твору, портрет Тамари Коломієць
Особливості уроку: урок – проект, інтегровані завдання

ХІД УРОКУ
1.     Організація класу
1.1.         Вітання з усмішкою
- Кому сьогодні подаруєш усмішку вітання?
2.     Актуалізація знань учнів
2.1.         Проблемне питання : «Що таке щастя?»
2.2.         Відгадування загадки
Був зерном він у землі,
 Став із сіллю на столі.
З ним їсти ми сідаємо,
 І гостей стрічаємо. (хліб)
- Які слова допомогли дати відгадку?
3.     Оголошення теми уроку. Визначення теми проекту.
3.1.         Визначення теми проекту
3.2.         Складання мети проекту
3.3.         Об’єднання учнів за групами
4.     Робота над проектом
4.1.         Слово вчителя про хліб
         Наші предки поважали і поклонялися хлібу, як святині. Його золота скоринка порівнювалася з позолотою сонця та багатством. Великим дійством було засівання поля зерном та збирання урожаю. Багато приказок та прислів’їв присвячено хлібу, його ролі в житті українців. «Без хліба і води – життя не те», «Де хліб і вода, там нема голода», «З неба хліб не падає» тощо. Хліб діставався людям нелегко і його ціну люди завжди знали. Він лежав на чільному місці стола, огорнений у вишитий рушник. Перш, ніж розрізати хліб, господар просив благословення в Бога. Коли падав шматок хліба на землю, його підіймали та цілували. Говорили «Не кидайсь хлібом – він святий».
         І до цього часу хлібо – булочні вироби нас приваблюють своїм смаком, чудовим свіжим запахом, красивим виглядом. Українці шанують хліб, тому і на родини, весілля і інші свята несуть хліб і кладуть його на почесне місце столу. Наш з вами обов’язок – шанувати народні традиції, підтримувати та примножувати їх.

4.2.         Робота учнів у групах ( за попередньо визначеними питаннями)

Група «Читачі»

ü Вправа «Асоціативний кущ»
- Запишіть всі асоціації, які виникають у вас при поясненні слова «хліб».
ü Створення «Акровірша»: Хліб

Група «Мовознавці»

ü Створення твору – есе «Хліб – всьому голова».
ü Гра «Збери зернятка»: відновлення змісту прислів’їв про хліб. Доповнення учнями прислів’їв.

Група «Природознавці»

ü Скласти розповідь «Шлях хліба до столу».
ü Взяти інтерв’ю у хлібороба. (Скласти питання для інтерв’ю)

Група «Художники»

ü Підготувати репродукції картин про хліб.
ü Створити плакат «Бережіть хліб».

Група «Математики»

ü Інформація для «Довідкового бюро»: хліб у числах

Група «Народознавці»

ü Записати домашні рецепти випікання хліба.
ü Записати назви страв, в яких використано борошно.

4.3.         Виступ груп
4.4.         Обговорення виступу груп
Руханка
5.     Опрацювання твору Т. Коломієць «Хліб»

5.1.         Вступне слово про творчість Т. Коломієць.
Тамара Опанасівна Коломієць родом з Черкаської області. Мріяла в дитинстві стати лікарем, бо стала очевидцем років війни, що принесли з собою горе, муки, жахи та сум. Але стала дитячою письменницею. Першу книжечку віршів «Пролісок, створених для дітей, видала ще тоді, коли поетесі було 21 рік.
5.2.         Мовчазне читання оповідання з завданням
- Прочитайте оповідання способом «губи» (приклавши пальчик до вуст) та визначте, хто є головним героєм твору.
5.3.         Перевірка мовчазного читання. Відповідь на попередньо поставлене питання.
5.4.         Словникова робота.
5.4.1.  Опрацювання художніх висловів (дидактичний матеріал)
золоте проміння         позолота від вогню
золоте зерно               золотава шкоринка
золоті руки                 золоченій стеблині
- Це пряме чи переносне значення виразів?
5.4.2.   Читання слів з карток – блискавок (після читання картки прикріплюються на дошку)
Спекли, лежить, шануйте, доглядали, зібрали, поклали, змололи, принесли, гойдався, посіяли
- Що означають слова?
5.5.         Читання твору окремими учнями за абзацами.
5.6.         Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання
- Знайдіть найчастіше вживані слова в тексті. Назвіть їх.
- Від чого позолота в хліба?
- Прочитайте, що зробили роботящі руки.
- Зачитайте опис спеченого хліба.
- Прочитайте звернення хліба. До кого він звертається? Поясніть ці слова, як ви їх розумієте.
5.7.         Переказ тексту за опорними словами з карток
5.7.1.  Змініть порядок розташування карток на дошці, відповідно до змісту твору.
5.7.2.  Скористайтеся словами – опорами (за дидактичним матеріалом, картками) та перекажіть текст
5.8.         Складання діалогу за ілюстраціями, вміщеними в підручнику. Вправа «Я тобі, ти –мені»
Учні один одному ставлять питання за змістом ілюстрацій
6.     Підсумок уроку
6.1.         Рефлексія
7.     Домашнє завдання

Перечитати твір Т. Коломієць, навчитися переказувати. Творча робота; скласти поради бережного ставлення до хліба

Всеукраїнський математичний конкурс Кенгуру 2017