середа, 19 грудня 2018 р.

зустріч з черкаською поетесою

 Ми зустрілися зі справжньою черкаською поетесою!!!
 Вона нам презентувала свою книгу
 А як цікаво читає свої твори!
 А ось ми і наша бібліотекар та ПОЕТЕСА

Дякуємо за цікаву зустріч

Якось першого вересня 2018

 Такі ми були цього 1 вересня 2018 року
 Милі, люблячі
 Відповідальні, симпатичні
 Українці!
 Справжні третьокласники
 І не просто перший урок, а КВЕСТ!!!!
 Отакі україночки

 Висновок для себе
 Міркуємо
 Рішення
 Творимо
 А ось такою буде наша школа
І рухалися ми за спеціальним маршрутом!!!

Множимо нуль


Починаємо усний рахунок. Створюємо математичну ялинку
 А ось і ялинка. А іграшки - аксіоми множення нуля та множення на нуль, ділення нуля.
 Зимова математична красуня
 Отак і іграшки творили
 Максим задумався над аксіомою
 Творимо чудотворний словничок
 Отакі слова стали нам до душі
 Ось він, сам пан словничок та його зміст

 Ми знаємо чому і готові допомагати
 Розв,язуємо задачі на кратне порівняння двох часток
 Довідкове бюро про Святого Миколая
 Іринка пояснює задачу. Інсценізація
 А ось і я
 Працюємо в групах
 Хвилинка каліграфії
Тому Святий Миколай на всякий час помагай. Співаємося. Руханка

Властивості множення нуля. математика 3 клас



Лазоренко С.О.
вчитель початкових класів
вчитель – методист
Черкаська ЗОШ І – ІІІ ст. №24
Місячник педагогічної майстерності
Математика 19.12.2008р.
Підручник: Рівкінд Ф., Оляницька Л. «Математика 3 клас»
Урок 58
Тема. Властивості множення на нуль, нуля на число. Ділення нуля на число. Задачі на кратне порівняння двох часток (№№555 – 562)
Мета:
- формувати компетентність вміння вчитися: орієнтуватися у часі та берегти його; доводити роботу до кінця;
- формувати загальнокультурну компетентність: духовно – моральні основи життя людини; роль науки та релігії в житті людини;
- формувати соціальну компетентність: Продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі  та команді, використовувати різні ролі й функції в колективі, проявляти ініціативу, підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими;
- формувати предметну математичну компетентність: сформувати уміння учнів дослідити множення та ділення нуля та застосовувати вміння практично при обчисленнях; вдосконалити обчислювальні властивості учнів; закріпити уміння виконувати кратне та різницеве порівняння при розв’язуванні арифметичних задач; розвивати математичне мовлення, логічне мислення, увагу; виховувати бажання робити добрі вчинки.
Тип уроку: комбінований, інтегрований
Терміни та поняття: числові вирази, нуль, множення, ділення, кратне порівняння
Обладнання: презентація до уроку; «Довідкове бюро», маленька декоративна подушка, мішок «подарунковий»; «Чудотворний словничок», маркери, дидактичний матеріал: картки для усних обчислень; табличка «Виправ помилки», числова дані на кольорових кружечках, паперові прикраси на ялинку з неповними реченнями; паперові стрічки з передбаченнями (прикметами); індивідуально: лінійки, олівці.
Хід уроку
1.     Організація класу
1.1.         Вступне слово
Сьогоднішнім днем
Зимовим, красивим
у клас завітає чарівне диво.
1.2.         Очікування. Гра «Хто зі мною?»
- Що ви очікуєте від уроку?
Дитина називає власні очікування і ставить питання: «Хто зі мною?». Учні, які приймають її виклик, піднімаються.
2.     Повторення вивченого матеріалу
2.1.         Перевірка домашнього завдання (№553, №554)
2.1.1.  Гра «Знайди помилку»
З – під подушки, як на диво
Я дістала перше диво
Думала, що Миколай,
Але ні ж бо зачекай!
Вчитель демонструє табличку з обчисленнями №553, в якому допущено помилки.
- Хто так обчислив уважно чи ні? Підкажете, любі, мені?
5 : 1 + 16 = 17 (21)
1 · 7 + 24 = 94 (31)
( 10 – 1) : 1 = 1 (9)
35:7·1= 28 (5)
2.1.2.  Гра «Колір»: зміна даних задачі №554 (використовуються кольорові аркуші з даними)
- Діти, які кольори притаманні зимі? Це теплі чи холодні кольори? Яких кольорів була ваша домашня задача? (білий, блакитний)
- Кому до вподоби білий колір? Підніміться. Скільки банок білої фарби отримаємо, якщо 18кг збільшимо на  3 кг? (7 банок)
- Кому до вподоби блакитний колір? Підніміться. Який результат отримаємо, якщо фарбу розлити у три кілограмові банки? (4 банки)
- Як зміниться відповідь задачі, маючи такі дані?
2.2.         Підсумок перевірки
3.     Повідомлення теми і мети уроку
3.1.         Епіграф до уроку (Слайд 1)
Від хати до хати
Біленьким сніжком
Ішов Миколай
Із повним мішком.
- Я вам пропоную провести урок незвичайний урок математики. Хоч і доросла, але чекаю подарунків. До мене Миколай приніс лише виконане неправильно домашнє завдання. А так би хотілося подарунку, але я вчитель… І, певне, моє бажання нездійснене. Залишусь я без подарунка? Чи можна зарадити моєму розчаруванню? В мене прохання: чи не змогли б ви мені подарувати цей урок? Я в боргу не залишусь, бо люблю робити приємні речі людям просто так. Хто зі мною?
3.2.         Знайомство з темою уроку. (Запис на дошці)
- Що відомо? Що не відомо?
- Що викликає ускладнення?
3.3.         Визначення мети уроку
- Для чого це вам?
4.     Опрацювання завдань уроку
4.1.         Усні обчислення «Подарунки з секретом». Чудотворний словничок
- Першим вісником Нового року  є свято Миколая. Чому його так назвали?
За традицією, цієї ночі діти отримують  подарунки  під подушками. Тому вони вірять у диво, звершуване святим Миколаєм і вчаться в святого бути милосердними. Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, що подорожують, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем  дітей  і студентівморяківторговців, і лучників.
В пам'ять про милосердя святого Миколая, цього дня відзначається Міжнародний день допомоги бідним.
- А які слова ви впишете з мого повідомлення в «Чудотворний словничок?» (Милосердя, допомога)
4.1.1.  Гра «Засвітимо зірку на ялинці»
- Щоб Святий Миколай бачив вогник вашої новорічної ялини пропоную співпрацю трійок. Вставте потрібні знаки дій та підготуйте новорічну ялинку до свята. Кожна трійка вставляє лише один пропуск та передає наступній трійці ( по ряду)
(Завдання подано на паперових стрічках, з яких вчитель викладає та прикріплює «ялинку»)



Той учень, який приносить «частинку» будови ялинки, пояснює обчислення
- Які емоції приносить, за звичай, ялинка діткам? (радість)
- Запишіть це слово до словничка. (Вчитель веде відповідні записи на аркуші, що прикріплений на дошці)
1.1.1.  Хвилинка каліграфії. Повідомлення «Довідкового бюро»
- Якими джерелами скористалися повідомлювачі? (Інтернетом)
Учень 1
Святий Миколай був багатою людиною і дбав про бідних людей. Традиція  дарувати подарунки пішла від випадку, коли один  збіднілий чоловік не міг забезпечити своїх трьох доньок приданим. Миколай, у той час ще не єпископ, дізнавшись про це, вирішує скористатись батьківським спадком щоб зарадити біді. Протягом трьох ночей він пробирався до убогої хатини та щоразу закидав крізь вікно у кімнату, де ночували сестри, шмат  золота — на придане для кожної з дочок. Крім того, святий Миколай бажав, щоб ті три дочки не знали хто їм закидав це золото.
Учень 2
Традиція дарувати дітям по пішла з   Німеччини. Діти вірили, що святий саме через камін закидає в дім подарунки. Неслухняних дітям клали в'язку різок. Вважалося, що імена тих хто гідний чи не гідний подарунка записувалися в Золотій книзі, якою володів святий Миколай. Діти також часто вірили, що Миколай приходить з осликом, який допомагає йому. Тому вони клали поруч зі своїм взуттям  моркву для нього.
- Яке слово до словника запишемо? (дарунок)
- То ж в математиці морквинка – це «1», а «0» - це подарунок. Користуючись цими цифрами утворіть та запишіть всі можливі числа, в порядку зростання. (Слайд 2)
4.1.3. Характеристика утворених чисел
- Прочитайте утворені числа. (0,1, 10, 100, 1000)
-   Назвіть одноцифрові. Чи використовуємо ми нуль при лічбі? (Ні, бо він не натуральне число).
- Назвіть сусідів трицифрового числа.
- Який найбільший розряд мають записані числа?
- Як утворити тисячу з попереднього числа?
- Скільки одиниць мають багатоцифрові числа?
4.2. Метод «Кластер». Вправа «Прикрашаємо ялинку» (дидактичний матеріал). Робота в групах.
- Щоб ялинка наша була ще кращою, пропоную її прикрасити математичними прикрасами. Об’єднайтеся в групи. Час роботи 3 хвилини. Закінчити рівність, скласти усно твердження.
Кожна група отримує по 4 «іграшки» із завданням. По закінченню роботи відповідають «спікери» груп. «Іграшки» кріпляться на «ялинку».
1.1.         Первинне закріплення: гра «Таймер». Обчислення числових виразів на час за №556 ( 2 хвилини)

1.1.1.  Самостійне обчислення

1.1.2.  Взаємоперевірка роботи. Гра «Традиції свята» (Слайд 3)
- Відновіть народну традицію за кінцівкою речення. Розставте слова в порядку зростання відповідей числових виразів. Що означає, на вашу думку, така традиція? (миритися та прощати)
- Які слова впишемо до «Чудотворного словничка»?
1.2.         Вправа «Математика без обчислень» за №557
- Не обчислюючи назвіть вирази, в яких результат «0».
- В якому стовпчику будуть інші відповіді?
Фізкультхвилинка (музична, слайд 4)
Діти виконують українську народну пісню «Ой, хто, хто, Миколая любить..»
2.     Робота над задачами
2.1.         Комбінована робота над задачею 558
2.1.1.  Самостійне читання задачі
2.1.2.  Перевірка на первинне сприймання
- Про що задача? (про печиво і пряники)
2.1.3.  Аналіз задачі від числових даних (інсценізація: учениця – кондитер)
- Я пекар і готувала солодощі дітям до свята для Святого Миколая. Я маю 4 коробки, в які розклала 8 кг печива, порівну в кожну.
- А в інші 2 коробки я розклала 2 кг пряників.
- Я хочу порівняти у скільки разів маса коробки з пряниками більша маси коробки з печивом
2.1.4.  Робота над видом задачі від питання
- Як називаються такі задачі? (Задачі на кратне порівняння.)
- Чи можна відразу дати відповідь на питання задачі? (Ні, бо ми не знаємо скільки печива в 1 коробці, скільки пряників в одній коробці)
2.1.5.  Складання усного плану розв’язування задачі
- Я спочатку маю знайти скільки печива в 1 коробці.
- Потім маю знайти скільки пряників в 1 коробці.
- Якщо я знатиму скільки виробів в 1 коробці, то можу порівняти їх вагу.
2.1.6.  Диференційоване самостійне розв’язування задачі.
- Підійдіть до мене, кому потрібна допомога. (Вчитель визначає ступінь допомоги.)
2.1.7.  Аналіз розв’язування. відповідь
2.2.         Самостійна диференційована робота над задачею за скороченим записом 559
- Хто самостійно може її розв’язати?
- Кому потрібна допомога?
5.2.1. Самосійне розв’язування задачі.
5.2.2. Перевірка вчителем відповідей учнів, які успішно впоралися з роботою.
5.2.3. Творче завдання: змінити питання до задачі так, щоб останньою дією була дія віднімання.
5.2.4. Вправа «Скринька передбачень»
Учні отримують від вчителя згортки – передбачення (народні прикмети) та роблять передбачення.
*    Великий іній — на врожай хліба.
*    Якщо ж 19 грудня йде дощ — гарно вродить озимина.
*    Мороз цього дня означав великий врожай хліба й городини.
*    Якщо ж в цей день дороги засипле снігом, зима буде холодною і затяжною.
*    Скільки випало снігу на 19 грудня, стільки ж трави буде 22 травня.
5.2.5. Оцінювання роботи учнів (учитель підсумовує розв’язання задач).
2.3.         Геометрична практична робота. (Слайд  5)
¨     Святий Миколай рухався за попередньо накресленим планом. Він накреслив три прямих лінії. На кожній з них він поставив три точки. Усього він поставив шість точок. Це точки, де живуть діти. Накресли, як це він зробив і ти дізнаєшся, у скількох будинках двоє діток отримали подарунки.
3.     Домашнє завдання
№561 обчислити числові вирази
Творче завдання: записати вирази в порядку спадання значень відповідей.
№562 розв’язати задачу
Творче завдання
Записати план розв’язання. Обчислити за допомогою виразу.
4.     Підсумок уроку
4.1.         Гра «Так чи ні?»
- При додаванні 0 отримуємо те саме число. (Ні)
- При множенні на 0 отримуємо 0. (Так)
- При множенні нуля на число отримуємо 1? (Ні)
- При діленні нуля на будь яке число, отримуємо 0. (Так)
- ділити на 0 можна. (Ні)
4.2.         Самооцінка. Оцінка вчителя. Взаємооцінка.
4.3.         Робота з «Чудотворним словником»
- Перечитайте слова словничка. Яке слово візьмете для себе? Чому?
5.     Рефлексія:
5.1.         Виправдані (невиправдані) очікування
- Чи виправдалися твої сподівання?
- Що змінилося в тобі після уроку?
5.2.         Вітання Святого Миколая (відео)
5.3.         Подарунки від Святого Миколая. (Приготовлені разом з батьківським комітетом класу)